معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری

بهره مندي ۳۸ هزار روستاي بالاي ۲۰ خانوار از خدمات اوليه مناسب

۱۷تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۹ PM 1869

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در اراک گفت: ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور از خدمات اولیه مناسبی بهره مند هستند.

به گزارش خبرنگار ما، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی در اراک گفت: در حال حاضر ۲۱ میلیون نفر در روستاهای کشور ساکن هستند.

محمد امید با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات مناسبی در روستاها انجام شده است افزود : در حال حاضر ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار از خدمات اولیه مناسبی بهره مند هستند که در دولت دوازدهم نیز بهره مندی از نعمت گاز از ۲۵درصد به ۸۶ درصد رسیده است.

وی گفت : جمعیت در روستاها در اوایل انقلاب ۶۵ درصد بود و این در حالی است که اکنون جمعیت ساکن در روستاها ۲۶ درصد است معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود : برخی از دلایل خالی شدن سکنه روستاها به سبب مهاجرت و دلیل دیگر آن به لحاظ تبدیل روستاها به شهر بوده است.

محمد امید تاکید کرد : در اوایل انقلاب جمعیت روستاها ۲۱ میلیون نفر بود که این میزان جمعیت اکنون همان ۲۱ میلیون نفر است و پیام ساده این میزان جمعیت این است که در تثبیت جمعیت در روستاها موفق عمل نکردیم و فرصت ها و زیرساخت های لازم را نیز در استان فراهم نکردیم.

وی گفت : مهمترین علت نگهداری مردم در روستاها مباحث مربوط به کار ، تولید و ایجاد ثروت است که بخش قابل توجهی از نیاز روستاییان مورد غفلت واقع شده است که این روند تنها مربوط به ایران نیست و تقریبا این روند مشابه در دیگر کشورها نیز مشهود است.

وی با اشاره به اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار تسهیلات در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی در کشور گفت : در راستای اجرای این طرح تاکنون ۸ هزار میلیارد تومان جذب شده و ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز ابلاغ شده و مابقی با توجه به نرخ ابلاغ و در اختیار استان ها قرار می گیرد.

محمد امید با بیان اینکه اجرای این طرح ۵ ساله است گفت : اجرای این طرح باید تداوم داشته باشد تا بتوان روستاها را به کانون اشتغال ، تولید و ثروت آفرینی تبدیل کرد و این کانون ها را مورد توجه ویژه قرار داد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود : در بحث نهادهای حمایتی نیز باید منابع و اعتبارات را به کارگروه استان ها تفویض اختیار کنیم.

محمد امید در نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی گفت : استان مرکزی در ارائه طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری با مدیریت و راهبری نماینده عالی دولت در استان عملکرد بسیار موفق داشته است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

برچسب ها : روستا خدمات اولیه

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها