دکتر امید در استان مرکزی:

سکونت ۲۱ میلیون نفر در روستاهای کشور

۱۶تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۰ PM 1478

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری بعدازظهر شنبه در نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات مناسبی در روستاها انجام شده است، گفت: در حال حاضر ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار از خدمات اولیه مناسبی بهره‌مند هستند که در دولت دوازدهم نیز بهره‌مندی از نعمت گاز از ۲۵ درصد به ۸۶ درصد رسیده است.

دکتر امید بعد از ظهر امروز در نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی در ارائه طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری با مدیریت و راهبری نماینده عالی دولت در استان عملکرد بسیار موفق داشته است.

وی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات مناسبی در روستاها انجام شده است افزود: در حال حاضر ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار از خدمات اولیه مناسبی بهره‌مند هستند که در دولت دوازدهم نیز بهره‌مندی از نعمت گاز از ۲۵ درصد به ۸۶ درصد رسیده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تصریح کرد: جمعیت در روستاها در اوایل انقلاب ۶۵ درصد بود و این در حالی است که اکنون جمعیت ساکن در روستاها ۲۶ درصد است.

دکتر امید ادامه داد: برخی از دلایل خالی شدن سکنه روستاها به سبب مهاجرت و دلیل دیگر آن به لحاظ تبدیل روستاها به شهر بوده است.

وی تأکید کرد: در اوایل انقلاب جمعیت روستاها ۲۱ میلیون نفر بوده که این میزان جمعیت اکنون همان ۲۱ میلیون نفر است و پیام ساده این میزان جمعیت این است که در تثبیت جمعیت در روستاها موفق عمل نکردیم و فرصت‌ها و زیرساخت‌های لازم را نیز در استان فراهم نکردیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تأکید کرد: مهم‌ترین علت نگهداری مردم در روستاها مباحث مربوط به کار، تولید و ایجاد ثروت است که بخش قابل توجهی از نیاز روستاییان مورد غفلت واقع شده است که این روند تنها مربوط به ایران نیست و تقریباً این روند مشابه در دیگر کشورها نیز مشهود است.

دکتر امید با اشاره به اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار تسهیلات در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی در کشور افزود: در راستای اجرای این طرح تاکنون ۸ هزار میلیارد تومان جذب شده و ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز ابلاغ شده و مابقی با توجه به نرخ ابلاغ و در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح ۵ ساله است گفت: اجرای این طرح باید تداوم داشته باشد تا بتوان روستاها را به کانون اشتغال، تولید و ثروت آفرینی تبدیل کرد و این کانون‌ها را مورد توجه ویژه قرار داد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خاطرنشان کرد: در بحث نهادهای حمایتی نیز باید منابع و اعتبارات را به کارگروه استان‌ها تفویض اختیار کنیم.

سید علی آقازاده استاندار استان مرکزی نیز در این نشست اظهار کرد: در طول ۲ دهه گذشته طرح‌های مختلفی برای ایجاد اشتغال پایدار و توسعه و عمران روستاها مطرح شده که دولت دوازدهم در اجرای این طرح نیز اقداماتی خوبی انجام داده است.

وی بیان کرد: در ماه‌های ابتدایی، به‌منظور اجرای این طرح با مشکلات و موانع زیادی مواجه بود که با استمرار و مساعدت و مشارکت ارگان‌ها و شبکه بانکی این طرح با سرعت بیشتری پیش رفت و موانع پیش رو کاهش یافت.

استاندار استان مرکزی با بیان اینکه این استان در اجرای این طرح موفق بوده است افزود: تاکنون ۹۸ درصد اعتبارات تخصیصی جذب شده است و در این راستا نیز نزدیک به سه هزار شغل در استان ایجاد شده است.

آقازاده تصریح کرد: در راستای اجرای طرح اشتغال روستایی تاکنون ۱۱۸ درصد بر اساس آنچه در استان توافق شده بود طرح تولیدی ارائه شده و باید اذعان داشت هم توجه به روستاها و همچنین هدف‌گذاری طرح‌ها قابل قبول و مناسب بوده است.

وی تأکید کرد: باید در خصوص جذب اعتبار برای نهادهای حمایتی تلاش‌های بیشتری انجام دهیم.

استاندار مرکزی از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری درخواست کرد که ۳۰ درصد از اعتبارات اشتغال‌زایی پایدار روستایی در اختیار استان‌ها قرار گیرد تا عملکرد سال جاری به‌مراتب قابل توجه‌تر از سال گذشته باشد.

منبع : معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم کشور

برچسب ها : روستا جمعیت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها