عضو کمیسیون عمران مجلس:

طرح مجلس برای ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها/ ضرورت بازنگری در تصویب طرح‌های تفصیلی شهر‌ها و طرح‌های هادی روستاها

۲۶دی ۱۴۰۰ ساعت ۶:۰۹ PM 649

عضو کمیسیون عمران مجلس از طرح این نهاد برای ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها خبر داد.

عضو کمیسیون عمران مجلس از طرح این نهاد برای ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها خبر داد.

 

*** ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهرها و روستاها

 

اقبال شاکری با اشاره به تلاش کمیسیون عمران مجلس برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهرها و روستاها، گفت:

چند موضوع مهم در کشور وجود دارد که علاوه بر ایجاد معضل برای مردم، فضایی را برای سوء استفاده برخی فراهم کرده است.

یکی از این موارد عدم بروزرسانی و بازنگری در تصویب طرح‌های تفصیلی شهر‌ها و طرح‌های هادی روستاها است.

از این رو بدیل بروز نشدن طرح‌ها و فاصله افتادن میان مصوبات قبلی و بعدی کاربری‌های شهری و روستایی با نیازهای روز منطقه هماهنگی ندارد از جمله جابه جایی جمعیتی و تغییر مکان صنایع که علاوه بر ایجاد مشکلات برای مردم موجب بروز تخلف نیز می‌شود.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد:

وجود اسناد غیر رسمی و غیر ثبتی در دست مردم معضل دیگری است که می‌توانیم به آن اشاره کنیم؛ به دلیل رسمی نبودن این اطلاعات امکان سوء استفاده از آنها بسیار زیاد است.

معضل دیگر ساخت و سازهای غیر رسمی در دل شهرها و روستاها و حریم آنها است، برخی افراد به هر طریقی در مناطقی اقدام به ساخت خانه کرده و در آن مستقر شدند اما هیچ سندی در اختیار ندارند.

این امر موجب زندگی غیر رسمی این خانواده ها شده و ساکنین را برای دریافت خدماتی نظیر آب، برق، گاز و همچنین پروانه ساخت و پایانه کار با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند.

 

*** طرح مجلس برای ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان، تصریح کرد:

در همین راستا طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول که کار بزرگی از سوی مجلس انقلابی برای ساماندهی اطلاعات و ثبت املاک فاقد سند بوده که به تصویب رسید.

از طرفی گام دوم مجلس برای ساماندهی سکونت گاه‌های غیر رسمی و ساخت و سازهایی که بر اساس نیازهای ضروری در روستاها ساخته می‌شود، است که هم اکنون در قالب طرحی با عنوان ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین‌خواری در حال بررسی در کمیسیون عمران بوده و کلیات آن نیز به تصویب رسیده است.

به هر اندازه به اطلاعات مسلط شویم و ساخت و سازها را ساماندهی و کنترل کنیم، مانع ساخت و ساز غیر مجاز، زمین خواری و سوء استفاده دلالان خواهیم شود.

منبع : کمیسیون عمران مجلس

برچسب ها : روستا ساخت و ساز

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است