عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور

چرایی نوسانات بازار نهاده‌ها/ افزایش ۴۰ درصدی قیمت نهاده‌ در بازار جهانی

۱۷مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۳ AM 734

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با اشاره به نوسانات بازار نهاده‌ها از افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت نهاده‌ها در بازار جهانی خبر داد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با اشاره به نوسانات بازار نهاده‌ها از افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت نهاده‌ها در بازار جهانی خبر داد.

 

*** دلایل نوسانات بهای نهاده‌ها تا ارائه پیشنهاد

 

به گزارش روستا، محمد مهدی نهاوندی بابیان اینکه افزایش نسبی تقاضا به دلیل‌ خشک‌سالی و ناهماهنگی میان بخشی؛ عوامل اصلی نوسانات در بازار نهاده‌ها هستند، اظهار داشت:

همان‌طور که قبلاً هم گزارش‌شده بود افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت نهاده‌ها (به‌ویژه ذرت دامی) در بازارهای جهانی و خشک‌سالی کم‌سابقه از جمله عواملی هستند که موجب شده تا منابع ارزی پیش‌بینی‌شده برای تأمین نهاده‌های دامی جوابگوی نیاز امسال کشور نباشد.
همچنین برخی ناهماهنگی‌های بین بخشی نیز از جمله تأخیرهای مقطعی در تخصیص ارز مورد نیاز هم از عمده عوامل بروز وضعیت موجود است.
 
وی با اشاره به اجرای رویه‌های پیش رو برای تأمین نهاده‌ها آن را جوابگوی نیاز آینده نزدیک ندانست و تصریح کرد:
رویه‌های اجرایی فعلی جوابگوی شرایط ۶ ماهه دوم نیست و قطعاً بایستی در همه آنها بازنگری فوری انجام گیرد تا در تنظیم بازار نهاده‌های دامی دچار تکرار مشکلات نشویم.
به‌عنوان مثال؛ مشکلی که امروز در حوزه کمبود ذرت بروز کرده قطعاً قابل پیش‌بینی و قابل‌پیشگیری بود، البته این مشکل در صورت عدم اصلاح رویه‌ها می‌تواند برای سایر نهاده‌ها هم تکرار شود.
 
به گزارش صنایع، عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در پایان با ارائه پیشنهاداتی خواستار برطرف کردن مشکل نوسانت جدید در بهای نهاده‌ها شد و ابراز داشت:
 قبل از هر چیز دولت بایستی برای وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تأمین نهاده‌های مورد نیاز کشور اختیارات ویژه تعریف کند تا سایر دستگاه‌ها از جمله سیستم بانکی، حمل‌ونقل، گمرک و…. با هماهنگی ۱۰۰ درصدی و با هدف پیشگیری از بروز مشکلات آتی اقدام کنند، همچنین با برنامه‌ریزی و تعامل بیشتر وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌های مرتبط این چالش‌ها قابل حل است.

منبع : اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران

برچسب ها : نهاده های دامی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است