معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی:

واردات ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰

۷مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱:۴۴ PM 829

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از واردات حدود ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ خبر داد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از واردات حدود ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** واردات ۵ میلیون تن گندم 

 

فرهاد منتصر کوهساری از واردات حدود ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست سال خبر داد و اظهار داشت:

تجهیزات مورد نیاز تخلیه این کالا در بنادر تأمین و به صورت یکسره از کشتی به مقاصد مصرف حمل می‌شود.
 
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشور سالانه به ۱۱ میلیون تن گندم نیاز دارد، افزود:
به رغم خودکفایی در تولید گندم طی سال‌های گذشته به عنوان مهمترین محصول راهبردی، در سال‌های اخیر به دلیل بارش کم باران و خشکسالی‌های ایجاد شده، مجبور به واردات این کالا شده ایم.
با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری، حدود ۶ میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می‌شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات ۵ میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود.
 
وی با اشاره به تاکیدات هیات دولت و ستاد تنظیم بازار، عنوان کرد:
با هماهنگی صورت گرفته با دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط، تجهیزات لازم در تمامی بنادر شمالی و جنوبی کشور برای تخلیه این کالا آماده و فرآیند خروج گندم بدون تخلیه در انبار‌های بندری و به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد مصرف و بدون توقف انجام می‌شود.
 
 

*** هماهنگی در خصوص تامین واگن و کامیون مورد نیاز

 
 
کوهساری در ادامه، افزود:
در خصوص تأمین کامیون و واگن مورد نیاز، هماهنگی خوبی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به عمل آمده و خوشبختانه از جنبه حمل و نقل کالا از بندر به مقاصد مصرف، با مشکل خاصی روبرو نیستیم.
 
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۴۲۱ تن گندم از طریق ۱۲۲ شناور در بنادر تخلیه شده است، تصریح کرد:
با توجه به خرید‌های انجام شده، پیش بینی می‌شود در مهرماه سال جاری حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم دیگر، در بنادر کشور تخلیه شود.

منبع : امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی

برچسب ها : گندم

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است