رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی :

تعیین قیمت محصولات کشاورزی به متولی جدید واگذار شد

۱۲بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۵:۵۸ PM 809

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی از واگذاری تعیین قیمت محصولات کشاورزی به متولی جدید خبر داد.رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی از واگذاری تعیین قیمت محصولات کشاورزی به متولی جدید خبر داد.


*** خسارات وارده به کشاورزانبه گزارش خبرگزاری روستا، محمد شفیع ملک زاده طی نشست خبری در مشهد عمده خسارات وارده به کشاورزان کشور را از محل فروش محصولات آنان دانست و افزود:

برنامه درستی برای جلوگیری از انباشته شدن محصول روی دست کشاورزان تدوین نشده که این مهم باعث شده است محصولات آنان با حداقل قیمت در بازار به فروش برسد یا خوراک دام و طیور شود.

امسال با پیگیری نظام صنفی کشاورزی و کمک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی و همکاری کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، شورای انحصاری تعیین قیمت محصولات تغییر کرد و شورای اقتصاد دیگر اختیاری در خصوص تعیین قیمت تضمینی محصولات کشاورزی ندارد.


*** تعیین قیمت تضمینی محصولات کشاورزیرییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه شورای جدید انحصاری تعیین قیمت تضمینی محصولات کشاورزی متشکل از ۹ نفر است گفت:

سه نفر از این افراد شامل وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه است که وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رییس شورا معرفی شده است، سه تشکل بخش کشاورزی شامل رییس نظام صنفی کشاورزی، رییس اتحادیه مرکزی تعاون روستایی، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی نیز در این شورا عضویت دارند، سه کشاورز خبره نیز در این شورا عضو هستند که یکی از این کشاورزان رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران است، دو نفر ناظر نیز از کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در این شورا حضور دارند.

دستکم هفت نفر از اعضای این شورا آشنایی کامل با حوزه کشاورزی دارند که با تشکیل این شورا قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی واقعی و از خسارت زدن به کشاورزان جلوگیری می‌شود.

امسال قیمت دولتی برای هر کیلو کشمش ۵۶ هزار ریال تعیین شد اما وزارت جهاد کشاورزی قیمت هر کیلوگرم کشمش را بیش از ۱۴۰ هزار ریال تعیین کرد در حالی که قیمت واقعی هر کیلو کشمش بیش از ۲۰۰ هزار ریال بود.


*** مصرف سالانه پیازوی با بیان اینکه میزان مصرف سالانه کشور ۲ میلیون تن پیاز است و این محصول مازاد بر نیاز کشور تولید می‌شود گفت:

پارسال حداقل قیمت برآورد شده برای هر کیلو پیاز ۱۵ هزار ریال بود و امسال دولت قیمت هر کیلوگرم پیاز را پنج هزار و ۴۰۰ ریال تعیین کرد که براساس واقعیات نیست.

وظیفه شورای انحصاری تعیین قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، تعیین قیمت ۲۴ قلم محصول است که تعیین قیمت برای هر محصول براساس هزینه‌های واقعی تولید خواهد بود.

تشکیل روستا بازار فاصله قیمت از تولید تا مصرف را کاهش می‌دهد و حداقل هر محصول را ۲۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه می‌کند و خراسان رضوی از نظر تشکیل روستابازار بهترین عملکرد را در کشور دارد.

منبع : نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی

برچسب ها : نظام صنفی کشاورزی قیمت محصولات کشاورزی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است