طهماسبی مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار روستا:

۶۰ تن زعفران سازمان تعاون روستایی صرفا برای صادرات است و به بازار داخل عرضه تخواهد شد

۲۱مهر ۱۳۹۹ ساعت ۶:۴۸ PM 1113

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به ۶۰ تن موجودی زعفران سازمان متبوعش، عرضه آن را صرفا برای صادرات اعلام و تاکید کرد این زعفران‌ها به هیچ عنوان در بازار داخل عرضه نمی‌شود

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به ۶۰ تن موجودی زعفران سازمان متبوعش، عرضه آن را صرفا برای صادرات اعلام و تاکید کرد این زعفران‌ها به هیچ عنوان در بازار داخل عرضه نمی‌شود

 

*** جلسه تصویب قیمت زعفران

 

به گزارش خبرگزاری روستا، طهماسبی با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی زعفران، اظهار داشت:
تعدادی از از تولید کنندگان زعفران، تعدادی از اعضای شورای عالی زعفران، نمایندگان اتحادیه صادر کنندگان زعفران و تعدادی از نمایندگان خراسان در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای شرکت و قیمت کف خرید هر کیلو زعفران نگین را ۲۰ میلیون تومان و پوشال زعفران را نیز ۱۶ میلیون تومان تصویب کردند.
همچنین در این جلسه، قیمت کف خرید گل زعفران را کیلویی ۱۵۰ هزار تومان تصویب کردند.

 

*** قیمت‌های مصوب شورای عالی زعفران

 

وی در ادامه ضمن تشکر از اعضای شورای عالی زعفران و نمایندگان مجلس، تائید کرد:
قیمت‌های مصوب در جلسه اخیر شورای عالی زعفران، قیمت‌های خوب و منطقی است و بنده از همه اعضا تشکر می‌کنم و با توجه به این اقدامات و تمهیدات صورت گرفته امیدواریم که امسال سال خوبی برای تولیدکنندگان و کشاورزان عزیز این حوزه باشد و هیچگونه مشکل و حاشیه‌ای را در بازار زعفران شاهد نباشیم.

 

* تسهیلات ۱۰۰۰ میلیارد تومانی

 

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در ادامه با اشاره به تسهیلات درخواستی از سوی اعضای شورای عالی زعفران، گفت:
در این جلسه تقاضایی برای ۱۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی مطرح شده که با توجه به این موضوع که تسهیلات درخواستی، برای گردش نقدینگی است، پرداخت آن با سود ۱۸ درصد است اما سازمان برنامه و بودجه در راستای حمایت از تولید، ۳درصد از پرداحت سود تسهیلات را برعهده گرفته و با پرداخت تسهیلات با سود ۱۵ درصد به متقاضیان موافقت کرده است.
این تسهیلات به دو گروه تعلق می‌گیرد، اول اشخاصی که خریداران گل با کیلیویی ۱۵۰ هزار تومان و دوم خریداران زعفران با کیلویی ۲۰ میلیون تومان می‌باشد.

 

*** زعفران تعاون روستایی صرفا برای صادرات است

 

طهماسبی در رابطه با عرضه زعفران توسط تعاون روستایی نیز، گفت:
موجودی زعفران سازمان تعاون روستایی دارد که حدود ۶۰ تن می‌باشد، صرفا برای صادرات است و به هیچ عنوان برای عرضه در بازار داخل نیست.
در حال حاضر نیز پیگیر عقد قرارداد با خریدار هستیم که این میزان از طریق بورس واگذار شود و امیدواریم که این معامله نیز در آینده نزدیک انجام و صادر شود و شما مطمئن باشید این عرضه هیچ دغدغه‌ و مشکلی را برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داخلی ایجاد نمی‌کند.

 

*** سودجویان کارشان تمام است

 

وی با اشاره به حاشیه‌هایی که برخی سودجویان در زمان برداشت و عرضه زعفران ایجاد می‌کنند، بیان داشت:
برخی از افراد در آستانه برداشت زعفران شروع می‌کنند به ایجاد حاشیه و جوسازی می‌کنند که زعفران مانده و کهنه شده و حاشیه‌هایی از این دست را ایجاد می‌کنند که بر سر محصول بزنند و با قیمت پایین از کشاورزان بخرند که از همینجا خطاب به این افراد عرض می‌کنم باید این فکر را از سرشان بیرون کنند زیر را دیگر شورای عالی زعفران، نمایندگان مجلس و نمایندگان تولیدکنندگان و کشاورزان پای کار آمدند و همه موارد را مشخص کردند و دیگر اجازه سودجویی به این افراد داده نمی‌شود.

 

*** تلاش برای کاهش خام فروشی

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد  روستا، مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در پایان با اشاره به دغدغه‌هایی که پیرامون خام فروشی زعفران و ایجاد ارزش افزوده وجود دارد، بیان داشت:
در رابطه با مقابله و جلوگیری از خام فروشی زعفران نیز برنامه‌های خوبی وجود دارد و تصمیمات خوبی گرفته شده که تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز برای تقویت صنایع تبدیلی در این حوزه تهیه شود تا محصولات فرآوری شده از این محصول که متقاضیان زیادی نیز دارد، تولید و صادر شود و تا حد امکان خام فروشی زعفران کاهش پیدا کند.

منبع : سازمان مرکزی تعاون روستایی

برچسب ها : اقتصاد روستا تعاونی روستایی زعفران

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها