خبرگزاری روستا گزارش می‌دهد:

۴ اتفاق مهم بخش کشاورزی در سال ٩٨

۱۹فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱:۵۱ PM 1490

سال ٩٨ یکی از سال‌های پرچالش بخش کشاورزی بود و اتفاقات مهمی در این حوزه رخ داد.

سال ٩٨ یکی از سال‌های پرچالش بخش کشاورزی بود و اتفاقات مهمی در این حوزه رخ داد.


*** ۴ اتفاق مهم بخش کشاورزی در سال ٩٨به گزارش خبرگزاری روستا، بخش کشاورزی در کشور از بخش‌های مهمی است که با نیازهای روزانه مردم در ارتباط است و نقش بسزایی در جامعه و اقتصاد دارد و در سال ۹۸ نیز ۴ اتفاق مهم در این حوزه رخ داده است.


*** قیمت ناعادلانه؛ کاهش تولید گندمطرح‌های اقتصاد مقاومتی برای محصولات استراتژیک به توصیه رهبر معظم انقلاب تدوین و موجب شد کشور برای چهار سال متوالی در تولید گندم خودکفا شود و در تولید شکر نیز در آستانه خودکفایی قرار بگیرد با این وجود، تصمیمات غلط دولت (شورای اقتصاد) در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم موجب شد که طرح خودکفایی در سال پنجم شکست بخورد و دولت امسال فقط توانست حدود ٨ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند.

گفته می‌شود کشور امسال برای تأمین نیازها، با حدود سه میلیون تن کسری مواجه است که به گفته مسئولان این کسری از طریق واردات تأمین می‌شود.


*** عقب‌گرد در تولید شکردستاورد دیگر حوزه کشاورزی که در راستای اقتصاد مقاومتی حاصل شده بود و امسال با برخی بی تدبیری‌ها از دست رفت، طرح خوداتکایی شکر بود.

قیمت پایین چغندر قند در سال گذشته موجب شد کشاورزان از کشت این محصول استراتژیک خودداری کنند و به جای آن صیفی‌جات از جمله گوجه فرنگی بکارند که حجم گسترده تولید گوجه در سال جاری موجب شده این محصول روی دست کشاورزان بماند و دولت مجبور به خرید حمایتی و توافقی این محصول شود.

بهمن دانایی با اشاره به اینکه مقدار تولید چغندر قند در کشور برای اولین بار حتی از میزان پیش‌بینی شده توسط بخش خصوصی نیز کمتر شده است، اظهار داشت:

ما پیش‌بینی می‌کردیم میزان تولید بین ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن باشد اما در نهایت حدود ۳.۲ میلیون تن چغندر بهاره در کشور تولید شد که با احتساب تولید حدود ۷۰۰ هزار تن چغندر پاییزه مجموع تولید به ۳.۹ میلیون تن می‌رسد.

دبیر انجمن قند و شکر کشور دلیل کاهش تولید چغندر قند را کاهش عملکرد در هکتار عنوان کرد و ادامه داد:

اواخر سال گذشته و اوایل امسال بارندگی‌های شدید باعث ایجاد مشکلاتی در کشت و در نهایت کاهش تناژ محصول شد امسال عملکرد در واحد سطح به کمتر از ۵۰ تن در هکتار کاهش یافت.

وی اضافه کرد: امسال ۵۰۰ هزار تن شکر از نیشکر نیز در کشور تولید می‌شود که تا کنون ۱۰۰ هزار تن از آن تولید شده و حدود ۴۰۰ هزار تن دیگر تولید خواهد شد

نیاز کشور به شکر حدود ۲.۲ میلیون است که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۶ حدود ۲ میلیون تن شکر در کشور تولید شد و در این بخش به مرز خودکفایی رسیدیم، اما امسال دولت ناچار شد بخش عمده‌ای از نیاز کشور را از طریق واردات تأمین کند.


*** قانون تمرکز تعلیق شداتفاق دیگر در سال ۹۸ این بود که در مردادماه ٩٨ نیز رئیس‌جمهور از اخذ تصمیمی در جلسه شورای سران نظام خبر داد که عملاً نتیجه اهمال و سکوت وزارت جهاد کشاورزی در حفظ و اجرای کامل قانون تمرکز بود.

انتقال شرکت بازرگانی دولتی ایران به وزارت صمت نیز در همین راستا است.

شرکت مادر تخصصی بازرگانی ایران (GTC) یکی از شرکت‌های تابعه وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت بازار بود که پس از تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی از وزارت صمت جدا و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد.

ایجاد زیرساخت‌های تأمین کالاهای اساسی، حساس و ضروری و بهسازی امکانات و خدمات موجود و گسترش آن در سطح کشور، به‌منظور بهبود امور مربوط به تأمین و خرید، نگهداری، بسته‌بندی، پخش و توزیع و سایر موارد مرتبط با کالاهای اساسی برخی از شرح وظایف مهم شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند با انتقال این شرکت به وزارت صمت، واردات کالاهای اساسی مانند گندم، شکر و دانه روغنی افزایش خواهد یافت و عملاً دستاوردهای دولت در زمینه خودکفایی در تولید محصولات اساسی دچار چالش جدی خواهد شد.

منبع : خبر گزاری روستا

برچسب ها : روستا کشاورزی سال 98

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها