سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:

مشکلات سال زراعی ۹۸/ رشد ۷ درصدی در بخش کشاورزی

۹فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۹:۳۶ AM 786

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات سال زراعی ۹۸ از رشد ۷ درصدی در بخش کشاورزی در همین سال خبر داد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات سال زراعی ۹۸ از رشد ۷ درصدی در بخش کشاورزی در همین سال خبر داد.


*** مشکلات سال زراعی ۹۸به گزارش خبرگزاری روستا، عباس کشاورز در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره سال زراعی، اظهار داشت:

سال زراعی را در سال ۹۷ با پاییز بسیار خوبی آغاز کردیم، اما سیل بنیان‌افکن بهار سال ۹۸ را هیچ کس فراموش نمی‌کند به طوری که استان‌های لرستان، خوزستان، ایلام و گلستان درگیر سیل بودند و خیلی از استان‌های ما دچار آب گرفتگی شدند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، افزود:

مشکل دیگری که در سال ۹۸ داشتیم حمله ملخ‌های صحرایی بعد از ۶۷ سال به کشور بود که این ملخ‌ها از قاره آفریقا حرکت می‌کند و مدتی در کشور ما اقامت دارد و بعد به پاکستان می‌رود.

با تلاش همکاران از این حمله که در دنیا قحطی به بار می‌آورد سربلند بیرون آمدیم و حتی به یک هکتار زمین کشاورزی نیز خسارت وارد نشد و در واقع سال ۹۸ با بیش از ۷۵۰ هزار هکتار بدون پیش‌بینی و بدون هیچگونه آمادگی مبارزه کردیم و در صحنه بودیم.

وی افزود: مساله سوم در سال ۹۸، بحث تغییرات نرخ ارز و آثار آن بر کشاورزی بود که برای تولید داخلی و چه در بحث صادرات از اواسط سال ۹۷ آغاز شد، اما در بخش کشاورزی با تدابیری که اندیشیدیم این را به نفع تولید و به نفع صادرات و به نفع بنیه بخش کشاورزی به کار گرفتیم.


*** رشد ۷ درصدی در بخش کشاورزیسرپرست وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام‌شده در سال ۹۸، بیان داشت:

مجموعه اقدامات انجام‌شده باعث شد، بخش کشاورزی رشد ۷ درصدی را تجربه کند که این برای کشور افتخار بزرگی است.

کشاورز افزود: برای سال ۹۹ تدارک همه نهاده‌ها اعم از بذر، کود، آفت‌کش و مکمل‌های دامی و طیور، واکسن و سرم و فضای کاری مناسب را دیده‌ایم.

وی افزود: با کشاورزان رابطه بسیار نزدیکی داریم و برنامه کشت گندم ۶ درصد بیش از سال ۹۸ انجام و در کشت جو نیز ۱۶ درصد بیش از سال ۹۸ تدارک دیده شده است و در کشت کلزا نیز ۱۴ درصد بیش از سال ۹۸ برنامه‌ریزی کرده‌ایم.


*** خودکفایی غذایی کشور در سال ۹۸ به ۸۱ درصد رسیدسرپرست وزارت جهادکشاورزی، ادامه داد:

در این خصوص به طور مرتب با استان‌ها به صورت ویدئوکنفرانس به دلیل شیوع ویروس کرونا جلسه مشترک داریم و آن را رصد می‌کنیم و بنده تقریبا هر دو روز یکبار از استان‌ها در این خصوص سوال و مشکل تولید و آفت‌ها را بررسی می‌کنم.

کشاورز ادامه داد: چند فناوری جدید به بخش کشاورزی آوردیم که این فناوری‌ها انشاءالله آثار بسیار خوبی را نیز هم در مصرف و هم در افزایش تولید به ارمغان آورده است.

وی پیرامون خودکفایی غذایی، بیان داشت:

خودکفایی ما در بحث غذایی در سال ۹۸ و سال‌های قبل از آن در دولت تدبیر و امید، ۵۵ درصد بود یعنی ۴۵ درصد باید وارد می‌کردیم، اما آن را به بالای ۸۰ درصد رساندیم که عدد بسیار بزرگی است.به گزارش پایگاه خبری اقتصاد روستا، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در پایان، اظهار داشت:

پیش‌بینی ما آن است که سال ۹۹ این عدد به ۸۳ درصد برسد درحالی که بسیاری از کشور‌ها آرزویشان رسیدن به ۸۵ درصد است، اما ما به این عدد نزدیک شده‌ایم و این در سایه تلاش کشاورزان بوده است.

منبع : وزارت جهاد کشاورزی

برچسب ها : وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی 99

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است