رئیس سازمان امور عشایر خبر داد

اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال برای توسعه و کشت گیاهان دارویی/ تولید ۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز سالانه توسط عشایر

۲۶اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۸ AM 825

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال برای توسعه و کشت گیاهان دارویی از تولید ۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز به صورت سالانه توسط عشایر خبر داد.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال برای توسعه و کشت گیاهان دارویی از تولید ۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز به صورت سالانه توسط عشایر خبر داد.


*** تولید ۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز سالانه توسط عشایربه گزارش خبرگزاری روستا، کرمعلی قندالی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

مساحت مراتع عرفی در اختیار عشایر حدود ۳۴ میلیون هکتار است و ۶۳ هزار و ۹۵۱ کیلومتر ایل‌راه عشایری، ۲۸ درصد دام سبک و ۴ درصد دام سنگین کشور در اختیار عشایر کشورمان قرار دارد و سالانه ۹.۵ میلیون راس دام به بازار عرضه می‌کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ادامه داد:

۷۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اعم از آبی و دیم در اختیار عشایر است، افزود: ظرفیت های قابل توجه‌ای در حوزه گیاهان دارویی و بوم‌گردی در مناطق عشایری وجود دارد.


*** اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال برای توسعه و کشت گیاهان داروییقندالی توسعه کشت گیاهان دارویی، صنایع دستی، فراوری شیر و تولید لبنیات، کشت در اراضی شیب دار را از اقدامات این سازمان برای توسعه اشتغال و افزایش درآمد عشایر برشمرد و ادامه داد:

طبق مصوبه شورای عالی عشایر تلاش داریم گردشگری عشایری را با هدف آشنایی گردشگران با این بخش و افزایش درآمد عشایر، توسعه دهیم.

برای توسعه و کشت گیاهان دارویی در سال جاری، مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال از محل تسهیلات ماده ۱۰ و ۱۲ تسهیلات در نظر گرفته شده است.


*** بیش از ۹۲ درصد عشایر از سوخت فسیلی برخوردار هستندوی تامین انرژی ارزان را از دیگر طرح‌ها برای جامعه عشایری برشمرد و گفت:

در این بخش ترویج و توسعه انرژی خورشیدی در مناطق عشایری را در دستور کار داریم که در سال‌های اخیر اقدامات خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته است.

قندالی با تاکید بر اینکه بیش از ۹۲ درصد عشایر از سوخت فسیلی برخوردار هستند، تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲۷ هزار و ۵۶۳ خانوار از ۲۰ هزار دستگاه پنل خورشیدی بهره‌مند شده‌اند و ۱۰ درصد اعتبارات مورد نیاز در این زمینه توسط‌عشایر و مابقی توسط دولت تامین می‌شود.

قندالی اضافه کرد: براساس توافق با وزارت نیرو قرار است تا پایان سال ۹۹ نیز ۲۵ هزار خانوار دیگر به پنل‌های خورشیدی مجهز شوند.


*** اختصاص ۶۲ میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر در سال ۹۸رئیس سازمان امور عشایر ایران درباره تامین آب آشامیدنی خانوارهای عشایری و آب مورد نیاز دام‌ها، گفت:

براساس بند (ه) تبصره ۴ بودجه سال ۹۸، حدود ۱۸ میلیون یورو به توسعه شبکه آبرسانی به مناطق عشایری اختصاص یافت و با این اعتبار ۴۲۷ پروژه در حال انجام است و تلاش داریم با افزایش ۱۰ درصدی میزان دسترسی‌عشایر به آب سالم و بهداشتی، این میزان را از ۵۳ درصد به ۶۳ درصد برسانیم.

قندالی همچنین از اختصاص ۶۲ میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر در سال ۹۸ خبر داد و تصریح کرد:

بر اساس مصوبه هیات وزیران در ۲۵ دی ماه سال جاری نیز ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت به تشکل‌های عشایری اختصاص یافته است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۱ اتحادیه استانی، ۲۱۹ شرکت تعاونی، ۳۶۰ صندوق خرد زنان عشایری‌ و یک صندوق ملی تحت عنوان صندوق توسعه بخش کشاورزی عشایری در کشور فعال است.


*** افزایش سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایریرئیس سازمان امور عشایر در ادامه بیان داشت:

امسال سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری به مبلغ ۷۳ میلیارد تومان افزایش داشته که سهم دولت ۴۳ درصد و سهم تشکل های عشایری ۵۷ درصد بوده است.

وی اضافه کرد: از محل سهم‌عشایر از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده، امسال تاکنون حدود ۱۱۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.


*** خسارت به کشاورزی برخی استان‌هاقندالی با بیان اینکه یک میلیون و ۱۵۰ هزار راس از دام عشایر در سال ۹۸ بیمه شده‌اند، درباره خسارت سیل فروردین ماه امسال، خاطرنشان کرد:

عشایر استان‌های خوزستان، گلستان، خراسان شمالی، لرستان در فروردین‌ماه امسال از وقوع سیل خسارت دیدند به طوری که در حوزه زیرساخت‌ها و جمعیت دامی حدود ۱۳۰ میلیارد تومان به عشایر خسارت وارد شد و مبلغ ۵۳ میلیارد تومان آن تاکنون تخصیص یافته است.

وی تصریح کرد: برای هر راس دام سبک ۵۰۰ هزار تومان و برای هر راس دام سنگین سه میلیون تومان کمک بلاعوض و تسهیلات خسارات سیل با سود چهار درصد به‌عشایر پرداخت شده است.

قندالی با اشاره به اینکه برخی ایل‌راه‌های عشایری در سیل فروردین ماه سال جاری آسیب دیده‌اند، تصریح کرد:

برای جبران و باسازی ایل‌راه‌های عشایری ۵۶ میلیارد تومان مصوب و تمامی آن تخصیص یافته است.


*** تأخیر زمان کوچ عشایر به دلیلعشایر شیوع بیماری کروناوی درباره تأخیر زمان کوچ عشایر به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ و اقدامات انجام‌شده، بیان داشت:

هماهنگی‌های لازم با وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها برای سرکشی به مناطق عشایری و ارائه آموزش‌های لازم بهداشتی چه در زمان کوچ و چه در زمان استقرار عشایر در مناطق قشلاقی و ییلاقی انجام‌شده است.

قندالی ادامه داد: با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز مکاتبات و هماهنگی‌هایی برای همکاری باعشایر و زمان کوچ آنان انجام‌ شده است و به امور عشایر استان‌ها نیز تأکید شده به‌صورت مستمر مناطق عشایری حوزه خود را رصد و از کوچ زودتر از موعد جلوگیری و هشدارهای لازم را به عشایر بدهند.

منبع : سازمان امور عشایر کشور

برچسب ها : روستا و عشایر

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است