جنگل‌های طبیعی رئیس شورای عالی جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری:

پوشش جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت کشور به ۱۴.۳ میلیون هکتار رسید

۱۹اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹ AM 808

رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری، سطح جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت کشور را ۱۴.۳ میلیون هکتار اعلام کرد.

رئیس شورای عالی جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، سطح جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت کشور را ۱۴.۳ میلیون هکتار اعلام کرد.


*** پوشش جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت کشور به ۱۴.۳ میلیون هکتار رسیدبه گزارش خبرگزاری روستا، کامران پور مقدم با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

این میزان در مناطق مختلف کشور از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب پراکنده و در ۵ ناحیه رویشی در کشور گسترش یافته است،

رئیس شورای عالی جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری افزود:

حدود ۲ میلیون هکتار جنگل در منطقه هیرکانی در شمال کشور (جنگل های خزری) وجود دارد و وسعت جنگل‌های زاگرس در غرب کشور نیز حدود ۶ میلیون هکتار است.


*** جنگل‌های خلیج فارس و دریای عمانرئیس شورای عالی جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه در مناطق مرکزی و شرقی ایران وسعت جنگل‌های ایرانی و تورانی ۴ میلیون هکتار است، ادامه داد: وسعت جنگل‌ها در منطقه ارسباران نیز به صورت تخمینی ۱۶۰هزار هکتار برآورد می‌شود.

وی درباره جنگل‌های خلیج فارس و دریای عمان نیز گفت:

این جنگل‌‌ها متاثر از اقلیم منطقه در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان است و گسترش آن به ۲ میلیون هکتار می‌رسد.


*** ماده ۱۵ قانون افزایش بهره‌وریپور مقدم در ادامه با اشاره به ماده ۱۵ قانون افزایش بهره‌وری بیان داشت:

یر این اساس سرانه پوشش گیاهی و جنگلی کشورمان باید از ۱۷ صدم هکتار به ۲۵ صدم هکتار برسد؛ یعنی سرانه پوشش گیاهی و جنگلی باید از ۱۷۰۰ متر مربع به ۲۵۰۰ متر مربع افزایش یابد،

وی ادامه داد: سرانه پوشش گیاهی و جنگلی باید براساس برنامه ۱۰ ساله به ۲۵۰۰ متر مربع افزایش یابد و خوشبختانه روند اجرای این برنامه در سال ۹۷ و ۹۸ سرعت بیشتری گرفته است.


*** اعتبار جامع برای مدیریت آبخیزها از صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده استوی با تاکید بر اینکه بیشترین سطوح توسعه جنگل، جنگل‌کاری و نهال‌کاری در سال های ۹۷ و ۹۸ انجام شده است، گفت:

به دلیل توجه به مباحث آبخیزداری و مدیریت جامع حوزه آبخیز، اعتبار جامع برای مدیریت آبخیزها از صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده است.

پورمقدم یکی از اقدامات و رویکرد موثر در زمینه افزایش جنگل و درخت‌کاری را استفاده از مشارکت جوامع محلی در مدیریت جنگل‌ها عنوان کرد و گفت: باید از مشارکت مردمی در حفاظت جنگل‌ها نیز به طور شایسته استفاده کنیم.

تلاش داریم در سال‌های آینده جنگل‌کاری هر چه بیشتر با مشارکت مردم از جمله جوامع محلی و روستاییان انجام شود؛ در حال حاضر سازمان‌های مردم نهاد اعلام آمادگی کرده‌اند و تفاهم‌نامه‌های مختلفی را سازمان جنگل ها با سایر دستگاه‌ها در قالب طرح «ملی نهضت سبز» منعقد کرده است.


*** طرح ملی نهظت سبزبه گزارش خبرگزاری روستا، رئیس شورای عالی جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در پایان با بیان اینکه در طرح ملی نهظت سبز، سازمان‌های دولتی و غیردولتی، بسیج، سپاه، آموزش و پرورش، هلال‌احمر، روحانیون و… حضور خواهند داشت، اظهار داشت:

این گروها آمادگی خود را برای کاشت نهالی که سازمان جنگل ها در اختیارشان قرار خواهد داد، اعلام کرده اند و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، کاشت ۱۴ میلیون اصله نهال برای سال جاری هدفگذاری شده بود که بخش اعظم آن تاکنون انجام شده و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این هدفگذاری محقق شود.

منبع : رئیس شورای عالی جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری

برچسب ها : ذوستا جنگل روز درختکاری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است