زعفران مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تشریح کرد

جزئیات خرید حمایتی زعفران در سال ۹۸

۱۷اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۸ PM 163

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران جزئیات خرید حمایتی زعفران از کشاورزان در سال ۹۸ را تشریح کرد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران جزئیات خرید حمایتی زعفران از کشاورزان در سال ۹۸ را تشریح کرد.


*** گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸به گزارش خبرگزاری روستا، حسین شیرزاد در گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸، اظهار داشت:

سامانه آماری موسوم به ساتراب زعفران حمایتی سال ۹۸ حاوی نشانگرهای خاصی است که در تحلیل نهایی بسیار اثرگزار خواهد بود بویژه در خصوص تناژ خریداری شده زعفران حمایتی باید عنوان کرد که استان خراسان رضوی با ۶۸۸۴۴ کیلوگرم بیشترین میزان خرید، استان خراسان جنوبی با خریدی معادل ۲۵۱۲ کیلوگرم رتبه دوم و استان خراسان شمالی با ۷۶۱ کیلوگرم کمترین میزان خرید را داشته است.

در مجموع کل زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی ۵۰ سال اخیر بوده است.


*** میزان خرید زعفران از کشاورزانوی در ادامه بیان داشت: از منظر ارزش ریالی خریداری شده استان خراسان رضوی ۶,۴۲۴,۳۲۰ میلیون ریال، خراسان جنوبی ۲۲۸۸۰۰ میلیون ریال و خراسان شمالی ۷۳،۸۴۳ میلیون ریال می باشد که در مجموع کل ارزش ریالی زعفران خریداری شده ۶,۷۲۶,۹۶۵ میلیون ریال است.

از این میزان تاکنون مبلغ ۲،۴۰۳،۱۵۳ میلیون ریال معادل با ۳۶ درصد کل ارزش خریداری شده به زعفران کاران پرداخت شده است که در حال رایزنی با بانک های عامل جهت اخذ مابفی بها خریداری شده می باشیم.

به خاطر داشته باشیم که سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری نظارت عالی بر طرح خرید ، مباشرت ، انبارش و تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها و امنیت خرید بوده که این مهم را به نحو احسن انجام داده است.

نکته ظریف آن است که مسئول تامین مالی طرح خرید حمایتی زعفران سازمان برنامه و بودجه و بانک های عامل با نظارت بانک مرکزی بوده اند و در تلاش هستیم تا منابع مالی را از طریق پیگیری و رایزنی با بانکهای عامل تا پرداخت بهای کامل ثمن زعفران تحویل داده شده و پرداخت پول به زارعین زعفران کار می باشیم.


*** تعداد کشاورزان تحویل‌دهنده زعفرانمدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به تعداد کشاورزان، گفت:

از نظر تعداد کشاورزانی که محصول زعفران را تحویل داده‌اند خراسان رضوی ۹،۵۰۲ نفر ، خراسان جنوبی ۳۷۶ نفر و خراسان شمالی ۱۵۸ نفر می باشد که در مجموع کل زعفران خریداری از ۱۰،۰۳۶ نفر کشاورز می باشد . این هم رکورد تازه ای در تعامل بازاری با جامعه زعفران کاران کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: قابل ذکر است بیشترین وزن خریداری شده از یک کشاورز در استان خراسان رضوی ۲۲۲ کیلوگرم مربوط به آقای عبدالرضا خزاعی بوده، در استان خراسان خراسان جنوبی ۴۱ کیلوگرم مربوط به خانم صدیقه مرادی و در استان خراسان شمالی۲۴ کیلوگرم متعلق به آقای غلامحسین بازوق می‌باشد.

همچنین کمترین وزن تحویلی از یک کشاورز در استان خراسان رضوی ۳۶۵ گرم مربوط به اقای روح اله طالبی ، در استان خراسان جنوبی ۹۸۹ گرم مربوط به اقای هادی سلامت ، و در استان خراسان شمالی ۴۲۵ گرم مربوط به آقای مهدی اسدالهی است.


*** تاریخ پیک خرید روزانه زعفرانمدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، اظهار داشت:

تاریخ پیک خرید روزانه زعفران در استان خراسان رضوی روز ۲۵ آذرماه سال ۹۸ با ۲۳ قبض خریداری شده وبه مقدار ۱۰۸ کیلوگرم ، در استان خراسان جنوبی روز ۳۰ آبان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم و استان خراسان شمالی روز ۱۰ ابان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار۲۴ کیلوگرم است.

طرفه اینکه تعداد کل قبض باسکول خریداری شده در استان خراسان رضوی ۲۰,۶۹۷ قبض باسکول ، در استان خراسان جنوبی قبض باسکول ۶۹۹ و استان خراسان شمالی ۲۵۹ قبض باسکول و در مجموع تعداد ۲۱,۶۵۵ قبض باسکول در سامانه ساتراپ ثبت شده است.


*** تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفرانشیرزاد در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت:

تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفران در استان خراسان رضوی ۱۸ مرکز ، در استان خراسان جنوبی ۳ و در خراسان شمالی ۱ و در مجموع تعداد ۲۲ مرکز خرید در امر خرید مشارکت داشته‌اند که این تفاوت بارها از سوی ناظرین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مورد انتقاد قرار گرفته است و تصمیم کارگروه های های استانی در امر خرید و انتخاب مباشر در این پارامتر تاثیر گذار بوده است.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ادامه داد:

در نهایت مطابق با دستورالعمل ابلاغی وزیر وقت ، سامانه ساتراپ در پایان روز ۳۰ آبان سال ۹۸ جهت جمع بندی نهایی صورت وضعیت خرید از دسترس خارج گردید . با دستور سرپرست محترم وزارت جهاد کشاورزی مجددا سامانه ازتاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۹۸ تا تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال ۹۸ جهت ثبت مابقی قبوض باسکول خریداری شده از زعفران کاران در دسترس مراکز خرید قرار گرفت.


*** راه‌اندازی آرشیو سرورشیرزاد در ادامه با اشاره به راه‌اندازی آرشیو سرور ، گفت:

جهت شفاف‌سازی و بررسی آنلاین مدارک و مستندات خرید زعفران سروری مجزا تحت عنوان آرشیو سرور توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران راه اندازی شد و کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز نهاد‌های نظارتی پس از اسکن در سرور مذکور ثبث و نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: با افزودن وب سرویس‌های کد ملی و شماره حساب به سامانه ساتراپ توسط واحد فناوی اطلاعات کد ملی کلیه کشاورزان صحت‌سنجی شده و سپس جهت اطمینان از شماره حساب اعلامی کشاورز توسط وب سرویس کنترل حساب بانک کشاورزی تایید می‌شود.به گزارش پایگاه خبری اقتصاد روستا، مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان، اظهار داشت:

طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ با ابلاغیه وزیر وقت جهاد کشاورزی به صورت کاملاً غیر متمرکز در ۳ استان زعفران خیز کشور با ریاست رئیس جهاد کشاورزی استان و دبیری رئیس تعاون روستایی استان و با اختیارات کامل کارگروه‌های استانی خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ در حوزه انبارهای استاندارد خرید ، سازوکار خرید، نحوه انتخاب مباشر، انتخاب مباشر خرید و شیوه انبارش ، نحوه نگهداری و امنیت آن صورت گرفته است که یک نقطه عطف محسوب می ‌شود.

منبع : سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران

برچسب ها : روستا زعفران

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها