وزیر نیرو:

برق‌رسانی سالانه به یک هزار و ۳۰۰ روستا در چهار دهه گذشته/ دو نیروگاه اتمی دیگر در حال ساخت است

۲۸بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹ AM 2431

وزیر نیرو با اشاره به برق‌رسانی سالانه به یک هزار و ۳۰۰ روستا در چهار دهه گذشته از ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در کشور خبر داد.

وزیر نیرو با اشاره به برق‌رسانی سالانه به یک هزار و ۳۰۰ روستا در چهار دهه گذشته از ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در کشور خبر داد.


*** رشد ۱۲ برابری در بخش برق در کشور از ابتدای پیروزی انقلاببه گزارش خبرگزاری روستا، رضا اردکانیان از رشد ۱۲ برابری در بخش برق در کشور از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون خبر داد و اظهار داشت:

یکی از بهره‌مندی‌ها از این ظرفیت آن است که جوامع شهری و روستایی ما از نظر دسترسی به برق در بخش بالای جدول دسترسی‌ها در دنیا قرار دارند.
وزیر نیرو تصریح کرد: تردیدی نیست که مشکل برق‌رسانی به تعداد معدود روستاهای کم خانوار به‌زودی برطرف شده و تلاش می‌شود که در این دولت جشن تکمیل برق‌رسانی به روستاهای کشور برگزار شود.
وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از صادرات غیر نفتی کشور مربوط به بخش انرژی و آب و برق بوده است، بنابراین باید قیمت انرژی را واقعی کرد تا تولید کنندگان داخلی از یارانه موجود در این بخش بتوانند استفاده کنند.

*** کاهش ۳۸۰۰ مگاوات در اوج بار در تابستان سال ۹۸


وی با بیان اینکه نگاه به موضوع قیمت و اینکه با این ابزار می‌شود مصرف را کنترل کرد، در دراز مدت جوابگو نیست، بیان داشت:
وقتی عادات صحیح مصرفی وجود داشته باشد به نظر می‌آید می‌توان تمکن اقشار و سطوح مختلف بهره‌مندی به شرایط مالی را دیده و الگوی مصرف برای قیمت‌ها داشت.
اردکانیان تصریح کرد: این قیمت بنا به الگوی مصرف باید معقول باشد و وقتی از این الگو بالاتر رفت افرادی که بیشتر مصرف کنند بیشتر هم خواهند پرداخت.
وزیر نیرو ادامه داد: تابستان گذشته نه به سبب فاصله گرفتن از خشکسالی و سدهایی که تولید برق می‌کنند که به جهت سطح بالای مفاهمه با مصرف کنندگان و همکاری آنها ۳۸۰۰ مگاوات در اوج بار کاهش ایجاد شد بدون این که عرضه انرژی ما کم شده باشد.

*** ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در حال انجام است

وی با اشاره به صرفه جویی ۵ هزار مگاواتی معادل ساخت یک نیروگاه در کشور در این برهه زمانی، گفت:
دستگاه‌های سرمایشی حدود ۲۱ هزار مگاوات از ۵۸ هزار مگاوات را به خود اختصاص می‌دادند که مصرف کنندگان مدارای مناسبی کردند.
اردکانیان درباره تولید برق هسته‌ای نیز، بیان داشت:
سازمان انرژی اتمی متولی این موضوع است. با بهره‌برداری یک نیروگاه هزار مگاواتی ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور ۸۲ هزار و ۹۰۸ مگاوات است که دو واحد نیروگاه اتمی دیگر هم در دست ساخت قرار دارد.
وزیر نیرو تصریح کرد: از نظر ظرفیت نصب شده در زمستان هیچ مشکلی نداریم، این شب‌ها آنچه مقداری ایجاد دغدغه می‌کند سرمای هوا و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری است که امید است مردم برای کاهش مصرف همراهی کنند.
وی ادامه داد: حذف قبوض کاغذی منجر به افزایش نرخ تعرفه‌ها نشده است جز آنچه مصوب است هیچ رقم دیگری دریافت نمی‌شود، ممکن است در جایی اشتباهی صورت گیرد که آن هم بررسی و برطرف می‌شود.

*** پیمان همکاری اقتصادی با اوراسیا

اردکانیان درباره پیمان همکاری اقتصادی اوراسیا هم با اشاره به عضویت پنج کشور در زمان حاضر در این پیمان، گفت:
مبادلات این کشورها شامل تعرفه نیست و مانند یک منطقه آزاد تجاری عمل می‌کنند و از چندی قبل بررسی درخواست کشورهایی که می‌خواهند به این موافقت‌نامه ملحق شوند هم آغاز شده است.
اردکانیان افزود: تاکنون از ۴۰ درخواست، سه کشور که یکی از آن‌ها ایران است پذیرفته شده‌اند که مراحل قانونی آن هنوز طی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری اتصاد روستا ، وزیر نیرو در پایان، اظهار داشت:
بیش از ۵۰۰ قلم از محصولات ایرانی در این بازار برخی با تعرفه صفر و برخی با تعرفه پایین قابل عرضه است و کشورهای عضو هم با ۳۶۰ قلم می‌توانند به بازار ما دسترسی پید ا کنند.

منبع : وزارت نیرو

برچسب ها : اقتصاد روستا اتحادیه اوراسیا برق رسانی روستایی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است