معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها:

افزایش ۲۷ درصدی تأسیس دهیاری‌ها در دولت تدبیر و امید/ فعالیت ۲ هزار و ۵۷۶ نفر از بانوان به عنوان دهیار در روستاها

۲۴آذر ۱۳۹۸ ساعت ۸:۲۸ AM 603

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اشاره به افزایش ۲۷ درصدی تأسیس دهیاری‌ها در دولت تدبیر و امید از فعالیت ۲ هزار و ۵۷۶ نفر از بانوان به عنوان دهیار در روستاها خبر داد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اشاره به افزایش ۲۷ درصدی تأسیس دهیاری‌ها در دولت تدبیر و امید از فعالیت ۲ هزار و ۵۷۶ نفر از بانوان به عنوان دهیار در روستاها خبر داد.


*** افزایش ۲۷ درصدی تأسیس دهیاری‌ها در دولت تدبیر و امیدبه گزارش خبرگزاری روستا، سعیدرضا جندقیان با اشاره به تعداد دهیاری‌ها در روستاها، اظهار داشت:

در حالی که از ابتدای تشکیل نهاد دهیار‌ی‌ها از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۲، ۲۹ هزار و ۱۹۰ دهیاری در روستاهای کشور تشکیل شده بود، بر این اساس ۲۷ درصد تاسیس دهیاری‌ها در دولت تدبیر و امید افزایش یافته است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ادامه داد:

در حال حاضر ۳۷ هزار و ۸۰ دهیاری در روستاهای سراسر کشور فعال است و بیش از ۹۵ درصد از روستاها از نهاد دهیاری برخوردار هستند. ۱۸ میلیون ۹۳۸ هزار و ۷۴۸ هزار روستایی تحت پوشش دهیاری ها هستند و از خدمات آن استفاده می کنند.


*** وجود دهیاری در بیش از ۹۵ درصد از روستاهاوی در ادامه بیان داشت: بیش از ۶۲ هزار روستا در کشور وجود دارد که در ۳۹ هزار روستا از این تعداد، بیش از ۲۰ خانوار ساکن هستند و در بیش از ۹۵ درصد آن‌ها نیز دهیاری وجود دارد.

جندقیان تصریح کرد: به دنبال صدور مجوز فعالیت نهاد دهیاری با انتصاب دهیار، این نهاد توسط شورای اسلامی روستا به صورت قانونی آغاز به کار می‌کند و به جمعیت روستایی زیرپوشش، خدمات ارائه می‌دهد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها افزود:

در صورتی که روستایی واجد شرایط جمعیتی برای تاسیس مجوز دهیاری باشد، شورای اسلامی روستا باید به نمایندگی از اهالی روستا برای این امر اعلام آمادگی کند.


*** فعالیت ۲ هزار و ۵۷۶ زن به عنوان دهیار در روستاهاجندقیان در بخش دیگری از سخنان خود، بیان داشت:

از ابتدای تاسیس نهاد دهیاری‌ها از سال ۱۳۸۲ در کشور تا زمان حاضر شاهد افزایش حضور زنان در عرصه مدیریت روستایی بودیم و در در حال حاضر ۲ هزار و ۵۷۶ زن به عنوان دهیار در روستاهای کشور فعالیت می‌کنند.
وی اضافه کرد: استان های خراسان رضوی، کرمان، مازندران، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب دارای بیشترین دهیاران زن در پنجمین دوره شوراهای اسلامی هستند.


*** دستیابی به توسعه پایدار با مشارکت زنانجندقیانبا بیان اینکه یکی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار، مشارکت زنان در سطح مدیریت است، افزود:

زنان با حضور در نقش‌های مدیریتی در عرصه شهر و روستا می‌توانند در توسعه متوازن و پایدار نقش بسزایی داشته باشند.
وی با اشاره به نقش زنان در حوزه‌های مختلف، بیان داشت:

در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه، شاهد هستیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره زنان ایران اسلامی توانسته‌اند با پیشرفت در عرصه تحصیل و کسب مدارج علمی و دانشگاهی، حضوری فعال و گسترده در جامعه داشته‌ باشند.

وی خاطرنشان کرد:

این مشارکت در تمام سطوح مدیریتی (ملی، منطقه ای، ناحیه‌ای و محلی) قابل ملاحظه و چشمگیر است و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در کشور را با بهره‌گیری از ساختارهای قانونی، فرادستی و بهره‌گیری هرچه بیشتر از این ظرفیت‌های موجود در کشور فراهم کرده و بر همین اساس بستر لازم برای مشارکت و حضور بیش از پیش زنان در جامعه ایجاد شده است.به گزارش خبرگزاری روستا، معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در پایان، اظهار داشت:

یکی از عرصه‌های قابل تأمل برای حضور زنان در حوزه مدیریت روستا، نهاد دهیاری‌ است که با شروع به کار دهیاری‌ها بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقق یافت.

منبع : معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ه

برچسب ها : روستا دهیاری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها