معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌ها:

تأسیس بیش از ۷ هزار دهیاری/ ۹۵ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات دهیاری‌ها قرار دارند

۱۲آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۰ AM 981

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌ها با اشاره به تأسیس بیش از ۷ هزار دهیاری از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز، میزان افراد روستایی تحت پوشش خدمات دهیاری‌ها را ۹۵ درصد اعلام کرد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌ها با اشاره به تأسیس بیش از ۷ هزار دهیاری از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز، میزان افراد روستایی تحت پوشش خدمات دهیاری‌ها را ۹۵ درصد اعلام کرد.


*** تأسیس بیش از ۷ هزار دهیاریبه گزارش خبرگزاری روستا، سعیدرضا جندقیان با اشاره به تاسیس بیش از ۷ هزار دهیاری، اظهار داشت:

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ۷ هزار و ۸۸۲ دهیاری مجوز تاسیس دهیاری دریافت کردند که این میزان نسب به دولت‌های گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌ها افزود: از ابتدای تشکیل نهاد دهیاری‌ها در سال ۸۲ تا سال ۹۲ حدود ۲۹ هزار و ۱۹۰ دهیاری مجوز تأسیس دریافت کردند.


*** ۹۵ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات دهیاری‌ها قراز دارندوی در ادامه بیان داشت: تا شهریورماه امسال ۳۷ هزار و ۷۲ دهیاری مجوز تأسیس دریافت کردند که از ابتدای تأسیس نهاد دهیاری‌ها تا سال ۱۳۹۲، ۷۰ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات دهیاری قرار داشتند که این جمعیت تحت پوشش روستایی تا سال جاری به ۹۵ درصد جمعیت روستایی رسیده و این جمعیت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ۲۵ درصد بوده که نسبت به دولت‌های گذشته حدود ۳۶ درصد رشد داشته است.

جندقیان گفت: در حال حاضر حد نصاب صدور مجوز دهیاری ۳۰ خانوار جمعیت استرکه یعنی روستاهای متقاضی که بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور حداقل ۳۰ خانوار جمعیت دارند، واجد شرایط دریافت این مجوز به شمار می‌آیند.


*** دولت یازدهم، آغاز‌کننده تحولات مدیریت روستایی در کشورمعاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌ها اعلام کرد: فرآیند توسعه پوشش مدیریت روستایی در کشور در دولت یازدهم، نقطه‌ آغاز تحولات مدیریت روستایی در ایران است.

جندقیان خاطرنشان کرد: صدور مجوز تأسیس دهیاری‌ها، به‌عنوان نخستین گام در تشکیل نهاد مدیریت روستایی و به‌عنوان مستند قانونی اجازه‌ فعالیت رسمی و نیز تخصیص اعتبار یکی از برنامه‌های معاونت امور دهیاری‌ها است که از ابتدای راه‌اندازی این معاونت آغاز شده است و تاکنون ادامه دارد.

وی اضافه کرد: به منظور عدالت‌محوری و با هدف بهره‌مندی جمعیت روستایی بیشتر از پوشش خدمات نهاد دهیاری و با توجه به محدودیت‌های اعتباری در این زمینه از ابتدای این فعالیت در هر مقطع زمانی حدنصاب جمعیتی خاصی برای صدور این مجوز درنظرگرفته می‌شود.


*** تصویب قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامیجندقیان اضافه کرد: تصویب قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور در سال ۱۳۷۵ انجام شد و سپس تصویب قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور نیز در سال ۱۳۷۷ انجام شد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌ها افزود:

به موجب تصویب این قانون، نهاد عمومی و غیردولتی دهیاری، به‌طور رسمی پا به عرصه مدیریت روستایی کشور گذاشت تا ضمن پرکردن خلاءهای مدیریتی موجود در جامعه روستایی، به‌عنوان بازوی اجرایی شوراهای اسلامی روستا، در راستای تحقق توسعه پایدار روستایی تلاش کند.

وی ادامه داد: با تأکید بر ماده ۶۸ قانون شوراها و شرح وظایف شورای اسلامی روستا، یکی از وظایف آن «انتخاب فردی ذیصلاح به سمت دهیار برای مدت چهار سال بر اساس آیین‌نامه مربوط و معرفی به بخشدار جهت صدور حکم» است.

جندقیان خاطرنشان کرد: به‌رغم وضوح وظایف شورای اسلامی روستا، خلأ ناشی از فقدان سازمان و تشکیلات اداری مناسب برای نهاد دهیاری همچنان احساس می‌شد.


*** قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشوربه گزارش خبرگزاری روستا، معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌ها در پایان، اظهار کرد:

بر اساس این ضرورت ماده واحده «قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور» پس از طی مراحل قانونی در تیرماه ۱۳۷۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

منبع : خبر گزاری روستا

برچسب ها : روستا دهیاری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است