شناسایی عامل مسمومیت ۶۰۰ نفر از اهالی یک روستا در خراسان رضوی

فرماندار طرقبه شاندیز گفت: مرکز بهداشت وجود نوعی باکتری به نام "کلی فرم مدفوعی" را عامل مسمومیت اهالی روستای ابرده اعلام کرده است.

۱۲شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹ PM 1242

سید حسن حسینی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: با نمونه‌برداری انجام شده از آب بازه قلندر ابرده، در حالت استاندارد غلظت کلروفرم باید صفر می‎بوده که 7.2 درصد اعلام شده و آب آلودگی میکروبی داشته است؛ احتمال داده می‎شود علت این آلودگی میکروبی، رهاسازی فاضلاب یکی از رستوران‌ها در رودخانه ابرده و ورود آن به منبع فرعی آب در حوزه قلندر باشد.

فرماندار طرقبه شاندیز تاکید کرد: ضمن پیگیری پرونده، عامل یا عاملان این تخلف در کم‌ترین زمان ممکن شناسایی و با صدور رأی از طریق مراجع قضایی برخورد جدی خواهد شد .

وی ادامه داد: رستوران‌های واقع در محور ابرده همگی به "مخازن سپتیک" مجهز و موظف هستند، در ساعاتی مشخص فاضلاب خود را با تانکر از مخازن خارج کرده و در نقاط ایمن تخلیه می‌کنند؛ احتمال می‌رود در این میان یک رستوران در مقطعی از شب که نظارتی نبوده مرتکب تخلف شده و فاضلاب خود را در رودخانه تخلیه کرده باشد .

فرماندار طرقبه شاندیز افزود: از ظهر جمعه هشتم شهریور تا روز گذشته ۶۰۰ نفر با علائم مسمومیت خفیف همچون تب، اسهال و استفراغ خفیف به مراکز درمانی منطقه مراجعه کردند که با سرم تراپی و تزریق دارو به صورت سرپایی درمان شدند .

وی بیان کرد: اکنون هیچ موردی از علائم مسمومیت در منطقه گزارش نشده و وضعیت در ابرده عادی است و با خارج کردن منبع آلوده از مدار در حال حاضر مشکلی در تامین آب شرب منطقه وجود ندارد .

حسینی گفت: اکنون در حال بررسی شناسایی عامل آلوده کننده هستیم از سویی دادستان نیز به این پرونده وارد شده و فرمانداری نیز خواستار برخورد شدید با آلوده‌کنندگان منابع آبی است .

وی عنوان کرد: هرچند مشکل به وجود آمده موجب شرمندگی ما شد و 600 نفر درگیر این مسئله شدند اما به مردم قول می دهیم با عامل و یا عاملان برخورد لازم خواهد شد و نظارت‌ها به گونه ای خواهد شد که دیگر شاهد چنین مشکلاتی در منطقه نباشیم .

به گزارش ایسنا، روستای ییلاقی ابرده بالا با 4000 نفر جمعیت در فاصله دو کیلومتری شاندیز در شمال غرب مشهد قرار دارد .

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها